skip to Main Content
+420 725 691 591 fiestar5evo@seznam.cz

Letošní rallyový kalendář dostává pořádně na frak. Kvůli zrušení kostelecké a později i krkonošské rally se dosavadní prázdninové závodění v ČR smrsklo na pouhé dva podniky – červencovou Rally Bohemia v Mladé Boleslavi zařazenou do MMČR a na nedávný jednodenní sprint v Pačejově. Zlínský tým CERS performance se ukázal na obou soutěžích, ani na jedné ale neměl na růžích ustláno.

Mladoboleslavská rally byla pro jeho posádky novým podnikem. Pravda, Ondřej Bisaha na „bohemce“ startoval už dva roky nazpět, jenže kvůli tragické havárii Martina Semeráda tehdy neodjel víc, než pár úvodních vložek. Letos v doprovodu Petra Píži tedy vyrazil se svým Citroënem C2R2 Max na prakticky neznámou půdu. Dvoudenní zápolení v okolí Mladé Boleslavi a Liberce nakonec výsledkově dopadlo skvěle, neboť i díky problémům soupeřů Ondřej s Petrem vyhráli. I oni ale měli namále. „Po skvěle odjetých předchozích Hustopečích jsme bohužel nedokázali na naše tempo navázat. Charakter vložek byl dost odlišný a chvíli trvalo, než jsme s autem našli společnou řeč. Vašek Dunovský jel opět velice rychle, a protože je to jeho prakticky domácí soutěž, neměli jsme ambice se s ním nahánět. Po jeho odstoupení jsme se sice dostali do čela třídy 6, ale v závěru druhé etapy jsme i my měli problémy, neboť se nám propálila hadice chlazení. Naštěstí se to stalo na rychlostní zkoušce, po které následoval servis, takže jsme to ustáli. Soutěž jsme nakonec dokončili a třídu vyhráli, nicméně přesto jsme si z Rally Bohemia neodváželi tak dobré pocity, jak z Hustopečí,“ vypráví Ondřej Bisaha o ne zcela jednoduchém průběhu Rally Bohemia. Druhým vozem na startu byl Citroën DS3 R1 s jeho obvyklou posádkou Tomáš Guryča – Jakub Navrátil. Ti už potřetí nastoupili do soutěže MMČR a Citroën Racing Trophy a po nepovedených Hustopečích chtěli znovunavázat na vítězný Český Krumlov. Leč nebylo jim přáno – problémy s brzdami vyeskalovaly ne zrovna malou havárii už v úvodní vložce v mladoboleslavských ulicích…

10293625_490069354460283_177819510702622034_o Lukáš Choli

Díky zrušení krkonošského sprintu měl tým CERS performance k dobru najedou celý měsíc na olízání ran a šrámů na vozech. Generálkou před nadcházející Barum Czech Rally Zlín se pak stala Rally Agropa Pačejov, teprve třetí letošní soutěž jednodenního spritového mistrovství. Oproti původním plánům nakonec chyběl Tomáš Guryča, jehož citroën ještě nebyl po Bohemii plně v kondici, do jihozápadních Čech tedy tým nakonec vyrazil s dvojicí cé-dvojek třídy 6 (jezdci Ondřej Bisaha a Marcel Svačina) a také s párem Civiců VTi třídy 9 (Martin Tomečka a Radim Koutek). Nejlépe do soutěže vstoupili Ondřej Bisaha s Petrem Pížou. Už po dvou úvodních vložkách se zabydleli na čele klasifikace třídy 6 a svůj náskok i přes silnou konkurenci dále zvyšovali. Bohužel ale jen do RZ 5. „Pačejov byl pro nás, stejně jako pro řadu konkurentů, hlavně testem před barumkou. Na autě jsme poprvé měli tlumiče od Miloše Vágnera a kvůli jiné charakteristice jsme jim chvíli přicházeli na chuť. Ale fungovaly skvěle a my se dostali do parádního tempa. Bohužel v páté vložce na citroënu praskly výfukové svody a tak jsme raději odstoupili, aby se nepoškodil motor,“ řekl o průběhu pačejovské rally Ondřej Bisaha.

Druhý Citroën C2R2 Max už do cíle dojel, a to na pěkném čtvrtém místě ve třídě 6. Marcel Svačina se po dlouhé pauze rozjížděl, hlavně se ale uvnitř vozu usazovala spolupráce s novou spolujezdkyní Zuzanou Lieskovcovou ze Slovenska. „Do Pačejova jsem jel závodit po tříměsíční pauze a s novou spolujezdkyní, takže ambice jsem i s ohledem na nabitou konkurenci v naší třídě neměl moc vysoké. Hned v úvodu nás navíc zpomalila desetisekundová penalizace za pozdní příjezd na RZ1, do soutěže jsme tudíž nevstoupili šťastně. Navíc se projevila naše malá sehranost i jazyková bariéra. Zuzka je ale velmi učenlivá a naše souhra později vykazovala velký progres. V druhé části rally jsme se rozhodli závod ještě nevzdat a zaútočit na třetí místo. Rozpis byl bezchybný, setup a chováni auta perfektní, a já si začínal věřit, že to půjde. Když jsme ale začali pořádně tahat a já měl z našeho výkonu dobrý pocit, tak jsme před koncem RZ dojeli v úzkém úseku jednoho ze soupeřů, ztratili drahocené sekundy a ze ztráty na třetího ukrojili jen sekundu. Celkem jich ale stále zbývalo třináct a do cíle jen dvě RZ. Na předposledním testu jsme ukrojili tři sekundy. Do poslední desetikilometrové RZ jsme dali úplně vše. Zajeli jsme velmi dobrý čas, ale na třetí posádku to nestačilo, což nás velice mrzelo,“ sdělil své pocity v cíli Pačejova Marcel Svačina.

Foto: Zdeněk Klíma (klimic.rajce.idnes.cz)

Foto: Zdeněk Klíma (klimic.rajce.idnes.cz)

Radim Koutek do západočeského sprintu nastoupil s osvědčenou Hondou Civic VTi a s Veronikou Havelkovou na sedadle spolujezdce. Slušovický pilot na úvodní Valašské rally poměrně vážně havaroval, na následující Kopné jej hned v úvodu pro změnu vyřadila technika, a tak si tentokrát jako hlavní metu vytyčil dosažení cílové rampy. „Pačejov jsme si s Veronikou moc užili. Už před závodem jsme se dohodli, že po velké ráně na Valašce a rychlém odstoupení na Kopné, nepotřebujeme nic jiného, než dojet do cíle a hlavně psychicky se uklidnit a vrátit se k věcem, které dříve fungovaly. Časy jsme neřešili a jeli si vlastní závod. Tratě v okolí Pačejova se mi až na některé výjimky moc líbily, byly rychlé, technické a zábavné. Špička ve třídě opravdu letěla, takže jsme se jim ani nepřiblížili, ale po konci soutěže jsme měli stejnou radost, jako kdybychom vyhráli. Vlastně až v cíli jsme si mohli říct, že další soutěž, která nás čeká a na jejíž start se můžeme díky Pačejovu postavit, je legendární barumka. Už teď z ní máme velký respekt, ale pokusíme si ji užít stejně pozitivně jako Pačejov,“ nechal se slyšet Radim Koutek, pro nějž bude zlínský podnik zároveň premiérou ve vícedenních soutěžích.

Druhým zástupcem CERS performance ve třídě 9 byla posádka Martinů Tomečky a Trlifaje. I oni startovali s klasickým civicem a z pozice druhé posádky průběžného pořadí MČR-S do soutěže vstupovali s nemalými ambicemi. V první polovině rally i při nabité konkurenci dokonce figurovali na třetím místě ve třídě 9, pak se ale mírně propadli a jejich cesta za body do šampionátu definitivně skončila na šesté rychlostní zkoušce, kde jejich honda přišla ke dvojitému defektu. Martinové měli ve voze jen jedinou rezervu a tak i jejich cesta bohužel předčasně skončila.

Zlínská stáj nyní sbírá síly na vrchol soutěžácké sezony, kterým už tradičně bývá domácí Barum Czech Rally Zlín. Tým se vůbec poprvé představí na vícedenní soutěži v pětičlenné sestavě, ve které nechybí Ondřej Bisaha (Citroën C2R2 Max), Tomáš Guryča (Citroën DS3 R1), Zbyněk Baller, Radim Koutek (oba s Hondami Civic VTi) a Roman Martinec (Honda Civic Type-R). Pro některé z nich půjde o premiéru v mistrovství Evropy, pro některé o důležité body v boji o letošní titul. Aktuální novinky z týmu včetně fotografií, videoklipů a zpráv můžete najít na adresách www.cersperformance.com a www.fb.com/cersperformance!

Back To Top