skip to Main Content
+420 725 691 591 fiestar5evo@seznam.cz

Trvalo to přesně pět měsíců, než se Mezinárodní mistrovství ČR v rally znovu rozjelo po lednové Jänner Rallye. Fanoušci i závodníci se dočkali o prvním květnovém víkendu, kdy se konala tradiční soutěž v Českém Krumlově. Zlínský tým CERS performance nechyběl, byl zastoupen hned dvěma posádkami. Pro obě to byl ale debut v jihočeském ringu a proto bylo otázkou, jak se s neznámými tratěmi popasují.

Ondřej Bisaha se spolujezdcem Petrem Pížou vyrazili s jejich obvyklým Citroënem C2R2 Max. Úspěšný zkušební start na dubnové Valašské rally jim před náročným jihočeským podnikem vléval optimismus do žil, přesto před nimi stála kromě neznámého prostředí jedna další velká výzva – pneumatiky. „‘Evropské‘ gumy jsme trochu vyzkoušeli už na Jänneru, nicméně až teď v Krumlově jsme poprvé dostali možnost jet tuto specifikaci od našeho obvyklého dodavatele Pirelli,“ vysvětluje Ondřej Bisaha. I z toho důvodu kroměřížská dvojka začala trochu volněji, přesto v kontaktu s přímými konkurenty. Už v závěru první klasické sekce páteční etapy ale Bisaha s Pížou dokázali vyhrát v rámci třídy 6 rychlostní zkoušku. V následujícím servisu se pak na bílém citroënu provedly některé drobné změny v nastavení a od té chvíle byli Ondřej s Petrem k nezastavení. Hned po RZ 5 poskočili v rámci třídy o dvě příčky vpřed a ujali se vedení, které pak do konce ještě etapy narostlo na téměř půl minuty před druhým Michalem Kramlem.

BALC0771

Podobný scénář se odehrál už na v úvodu zmíněné Jänner Rallye. I tehdy šli Ondřej s Petrem nocovat jako lídři kategorie, avšak hned další ráno museli odstoupit pro technickou závadu. Tento scénář se bohužel do poslední kapky zopakoval i v Krumlově. Hned na první sobotní vložce se cé-dvojka zastavila – tentokrát s poruchou převodovky. „Jsem neskutečně zklamaný, protože se s maximálním úsilím snažíme auto vypiplat od chvíle, kdy jsme ho pořídili. Ale vždycky se objeví nějaký nový problém. Po Janneru se na voze vyměnilo snad vše, aby praskla hlavní hřídel v převodovce, což je naprosto neobvyklá závada. I specialista na převodovky Sadev nám řekl, že se s něčím takovým doposud setkal snad jen jedenkrát,“ řekl po rozebrání vozu Ondřej. Útěchou budiž alespoň fakt, že stejně jako v Rakousku si posádka odvezla domů maximum bodů za první etapu a v průběžném bodování šampionátu jí v tuto chvíli patří druhé místo za Lukášem Pondělíčkem.

Dalšími debutanty týmu CERS performance v Českém Krumlově byli Tomáš Guryča s Jakubem Navrátilem. Ti se soutěže mohli zúčastnit coby jedna z posádek značkového seriálu Citroën Racing Trophy CZ, jíž byl Český Krumlov zahajovacím podnikem. Tento pohár je letos premiérově vypsán také pro vozy Citroën DS3 R1 a protože Tomáš s Kubou s tímto vozem jezdí už od loňského podzimu, nebylo váhání nad přihláškou do tohoto poháru vůbec dlouhé. České zastoupení Citroënu neponechalo jihočeský start CRT náhodě a vyslalo na podnik devítinásobného mistra světa v rally, spolujezdce Daniela Elenu, a úřadujícího mistra WRC3 Sébastiena Chardonneta. Setkání s těmito esy před startem rally bylo pro Toma s Kubou skvělou motivací. Možná až příliš velkou, protože hned na úvodní speciálce na českobudějovickém výstavišti si junioři dali o kolo navíc a na klasické rychlostní zkoušky vyráželi s minutovým mankem… Pak už ale všechno šlapalo jako na drátkách a kluci začali i přes nabitou konkurenci zajíždět časy v nejrychlejší trojce v hodnocení třídy 9. Noční sada rychlostních zkoušek pak dokonce nepoznala jiné vítěze než Tomáše s Kubou, kteří tak úspěšně odmazávali ztrátu z úvodu a postupně se prokousali z posledního desátého až na průběžné třetí místo ve třídě po první etapě!

IMG_5079

Také pro ně však následující den nezačal nejlépe. Nejprve penalizace za předčasný start a pak krizovka, která odstartovala nervy napínající sobotní martýrium. „Po 1. etapě jsme byli na třetím místě a vedli jsme hodnocení Citroën Trophy, což bylo skvělé,“ vypráví Tomáš Guryča. „Ale další den hned ráno jsme měli krizovku, kdy jsme zadní částí auta trefili mez. To nás trochu zchladilo, takže jsme pokračovali opatrněji. V servisu v polovině etapy jsme navíc naneštěstí zjistili, že se utrhl hlavní silentblok motoru. Motor lítal sem a tam a hrozilo, že by při ostrém závodním tempu nemusel do konce rally vydržet. Opět jsme museli hodně zvolnit a nejdelší vložky projet jen na ‚blikačky‘ normální rychlostí. Kupodivu jsme pořád drželi třetí místo ve třídě, ale před poslední vložkou se k nám nebezpečně přiblížil Petr Motz. Samozřejmě jsem naše umístění nechtěl ztratit, takže jsme i přes velký risk nedojetí soutěže a ztrátu veškerých bodů na poslední vložce zatáhli, zajeli druhý nejrychlejší čas ve třídě a zůstali před Petrem. V poslední RZ navíc odstoupil vedoucí Lukáš Nekvapil, takže jsme se i přes obrovské ztráty posunuli na konečné druhé místo v devítkách a vyhráli Junior Citroën Trophy. Krumlov pro nás tedy dopadl výsledkově skvěle, pro mě i Kubu to byla další velká zkušenost. Do budoucna se ale budeme snažit, abychom žádné takové chyby, co stojí hodně času, už neopakovali,“ dodává s optimismem Tomáš.

Tým CERS performance si po Krumlově moc neodpočine, už tento týden totiž seriál MMČR pokračuje jen o něco málo západněji, konkrétně v okolí Klatov a šumavského Vimperka. Zlínská stáj nasadí jeden vůz, a to Citroën C2R2 Max s Ondrou Bisahou a Petrem Pížou. Aktuální novinky z týmu včetně fotografií, videoklipů a zpráv můžete najít na adresách www.cersperformance.com a www.fb.com/cersperformance!

Back To Top