skip to Main Content
+420 725 691 591 fiestar5evo@seznam.cz

Tradiční rozlučku s českými rally na konci sezony obstarala slušovická Mikuláš Rally. Show, jejímž epicentrem bývá okolí slušovické dostihové dráhy, se i přes jednoletou vynucenou přestávku opět setkala s obrovským zájmem jak diváků, tak závodníků. Kromě populárního okruhu na účastníky čekala také klasická rychlostní zkouška Podhoran, která tentokrát pro změnu nabídla nefalšované zimní podmínky.

Tým CERS performance vyrazil z nedalekého Zlína v široké sestavě, do boje s časem a počasím se vydalo celkem pět posádek. Jejich doprovodné vozy si tentokrát užily hodně ježdění díky možnosti přezouvat na soutěžní vozy pneumatiky s hroty před startem Podhoranu a po jeho dojetí. Bylo to potřeba, neboť sníh a led byly na už tak dost náročném úseku opravdu velkou výzvou. Ondřej Bisaha s Petrem Pížou se nicméně do jednoho z průjezdů vrhli na klasických zimních gumách bez hřebů: „Mikulášský sprint jsme pojali hlavně jako test na Jänner Rallye. Zkoušeli jsme různá nastavení a pneumatiky, poprvé jsme na našem Citroënu C2R2 Max třeba měli měkčí šotolinový podvozek, takže to bylo hlavně o poznávání. Výsledkové ambice jsme tentokrát moc neměli. Příjemným bonusem tedy byl vyhraný druhý průjezd Dostihovky v hodnocení dvoukolek a také to, že jsme v této klasifikaci dojeli třetí celkově,“ řekl po skončení Ondřej.

tka__dsc31

Druhý týmový Citroën DS3 R1 premiérově osedlala nově složená posádka Tomáš Guryča – Jakub Navrátil. Ti do soutěže vlétli skvělým třetím časem ve třídě 9, zasněžený Podhoran ale jejich odhodlání zdravě zchladil a podpořil snahu dovézt vůz vcelku až do cíle rally. „Soutěž jsem si užíval od začátku do konce. Byl jsem překvapený, že jsme po RZ 1 byli tak blízko od Pepy Vojáčka, pak ale přišel Podhoran, kde nás mix špatných pneumatik a nedostatku zkušeností na sněhu srazil na páté místo. I přes mírné zklamání z konečného výsledku jsem si to ale moc užil, atmosféra na dostihovce byla prostě parádní a jedinečná. Rád bych poděkoval celému týmu CERS performance za perfektní servis během závodu, Ondrovi Bisahovi za cenné rady od rozpisu až po fyzičku a styl jízdy. A především mému taťkovi, bez kterého by se to celé nemohlo uskutečnit,“ řekl v cíli své teprve druhé rally v životě Tomáš Guryča. A jak to viděl jeho nový spolujezdec Jakub Navrátil: „Překvapila mě první dostihovka, kde jsme skončili jen sedm sekund za prvním vozem ve třídě. A mohlo to být i lepší, kdyby nám jeden z pomalejších soupeřů dovolil předjet. Další průjezdy jsme oproti konkurenci na mokrých gumách jeli se zimními pneumatikami, takže jsme už více ztráceli, i tak jsem měl ale z jízdy dobrý pocit a užívali jsme si to. Podhoran v nás vyvolal obavy už při tréninku a tyto obavy se také vyplnily. Dopředu jsme obuli hroty a dozadu zimní gumy bez hrotů. Panovaly těžké a střídající se podmínky, kousek byl sníh a led, ale po vyjetí ze zatáčky už bylo zase třeba jen mokro. Řekli jsme si, že nebudeme nic riskovat, abychom zbytečně neublížili autu. Při druhém průjezdu jsme obuli hroty na celé auto, ale bylo to špatně, protože se na trati čím dál víc objevoval mokrý asfalt, na kterém auto klouzalo. Ale i tenhle průjezd jsme zvládli bez jediného škrábance na autě. Celkově hodnotím rally velmi kladně, líbila se mi práce týmu CERS performance a také pocity z naší spolupráce v autě s Tomem jsou velmi dobré. Myslím, že jsme si rychle padli do noty a s potěšením můžu říct, že právě na základě Mikulášské rally jsme se dohodli na spolupráci v nadcházející sezoně. Také bych chtěl poděkovat spolu s Tomem všem, kteří se nějakým podílem podíleli na našem startu,“ řekl v cíli Jakub.

tka__dsc58

Ryze domácím podnikem byla Mikuláš rally pro slušovického Radima Koutka, který spolu se Zdeňek Gajdošíkem usedl do osvědčené Hondy Civic VTi: „Mikuláš rally je pro mě, jako pro ‚slušovického domorodce‘ svátkem. Za volantem naší Hondy jsme si užili tři parádní RZ. Druhou vložku Podhoran jsme, asi jako většina, jeli na oči zcela bez tréninku. Od začátku jsme řešili potíže s vynecháváním chodu motoru, než jsme přišli na to, že to způsobuje imobilizér, což je u závodního vozu docela úsměvné. Ve třetí RZ jsme navíc ujeli o jeden okruh navíc a nabrali tak další časovou ztrátu a proto jsme dle rčení, že v nejlepším se má přestat, odbočili po RZ 3 do servisu a sezónu předčasně zakončili. Rád bych tímto poděkoval našemu týmu ZKZ racing, naší Hondě Civic, týmu CERS Performance za úžasný rok a všem popřál krásné Vánoce, do Nového roku hodně osobního štěstí a mnoho nádherných zážitků na rally v roce 2014!“

tka__dsc10

Ani další týmové posádky s hondami se nevyhnuly potížím se sjízdností Podhoranu při seznamovacích jízdách. Příkladem byl také sprintový mistr třídy 9 Josef Vojáček, který do Mikulášské rally nastoupil se stálým navigátorem Karlem Voltnerem: „První vložka byla v pohodě, ale na Podhoranu byly problémy s průjezdností tratě už při seznamovacích jízdách, takže jsme ho nakonec ani neodtrénovali. Navíc jsem nikdy nejel na pneumatikách s hroty, takže moje první sžívání s nimi přišlo až na ostré RZ, kterou jsme jeli na oči. Ale přesto to bylo super svezení!“ řekl v cíli Josef, který i přes drobný výlet právě při prvním Podhoranu nakonec vyhrál třídu 9 a v klasifikaci 2WD dokonce až do poslední vložky sahal na pódiové umístění!

Krátkou, ale doslova ledovou sezonu na mikulášském sprintu uzavřel Zbyněk Baller. Ten se letos s Civicem VTi ukázal na dvou podnicích mistrovství Evropy v Rakousku a Lotyšsku, poté ale musel z pracovních důvodů dát rally na čas – „k ledu“. Za závodní volant se vrátil právě ve Slušovicích, kde ale dokázal, že ani po několikaměsíční pauze se jeho návyky ze zasněžených a zledovatělých rychlostních zkoušek nevytratily. Spolu s navigátorem Martinem Trlifajem dokázal Zbyněk v rámci třídy 9 vyhrát jednu z vložek a prakticky po celou dobu až do cíle rally pak udržel druhé místo za týmovým kolegou Vojáčkem.

Vánoční čas se u týmu CERS performance prakticky nekoná. Přelom roku se ponese v duchu zahraniční štace, kdy stáj ještě před Silvestrem zamíří na rallyshow konanou na maďarském Hungaroringu. S Citroënem DS3 R1 se jí zúčastní Tomáš Guryča s Jakubem Navrátilem, hostem v jedné z týmových Hond pak bude slovenský jezdec Dušan Chrenko. Po Novém roce se pak tým přesune do sousedního Rakouska, kde Ondřej Bisaha s Petrem Pížou nastoupí do Jänner Rallye, první soutěže seriálů MMČR a FIA ERC 2014 – bude to jejich první start s vozem třídy 6 na mezinárodním podniku. Aktuální novinky z týmu včetně fotografií, videoklipů a zpráv můžete najít na adresách www.cersperformance.com a www.fb.com/cersperformance!

Back To Top