skip to Main Content
+420 725 691 591 fiestar5evo@seznam.cz

O posledním prázdninovém víkendu nadešel čas pro tradiční vrchol nejen české, ale i evropské rally scény. Barum Czech Rally Zlín, která dlouhodobě patří k předním podnikům mezinárodní série FIA European Rally Championship i českého národního mistrovství. Pro zlínský tým CERS performance jde navíc o domácí soutěž, takže prestiž soutěže navíc pravidelně podtrhává mohutná účast přátel a fanoušků u tratí rychlostních zkoušek.

CERS Faster Rally Team tentokrát do barumky nastoupil pouze s jedinou posádkou, za to však v té nejvyšší třídě RC2. Ondřej Bisaha premiérově navigovaný Jiřím Hovorkou osedlali jako na předešlých letošních závodech Ford Fiesta R5 z dílen H-Racingu. „Přípravě na Barum rally jsme věnovali velké úsilí, přece jen je to nejdůležitější soutěž v roce,“ říká Ondřej Bisaha. „Už po červencovém sprintu v Pačejově jsme měli velký test, kde jsme hodně pracovali na nastavení auta. Na barumce jsem jel poprvé s novým spolujezdcem Jirkou Hovorkou, který se ale rychle ukázal jako pohodový a spolehlivý parťák, takže jsem se na start hodně těšil.“

14102883_1781868872029494_1095660624129326758_o

Úvod Barum rally tradičně obstarává okruhová speciálka v ulicích Zlína a Ondřej s Jiřím ji zvládli bez problémů. V nabité mezinárodní konkurenci sto dvaceti posádek soutěž zahájili šestnáctým časem celkově. V sobotní části s osmi klasickými a náročnými zkouškami si rovněž vedli zdatně a postupně se vypracovali na dvanáctou pozici. V závěru etapy, která už se jela za tmy, však přišly první problémy a posádka tak nocovala na třináctém místě celkově. „Sobota nám ukázala, že dlouhodobě jdeme správným směrem. Naše ztráta na kilometr byla menší než na předchozím závodě v Pačejově, přitom tady jsme závodili proti top posádkám včetně těch továrních, které jely opravdu na krev. Průběžný výsledek byl dobrý, proto mě mrzelo, že přišly potíže, které nás trochu srazily dozadu – od shakedownu do konce sobotní etapy se v autě třikrát měnil pop-off ventil, ani jeden ale nefungoval optimálně a ubíralo nám to výkon hlavně na dlouhých rovinkách. Na poslední rychlostní zkoušce dne se nám navíc zamlžilo čelní okno a ve tmě jsme nemohli najít spínač ventilátoru, takže horizonty na Semetíně byly docela dobrodružné,“ vypráví Ondřej.

Pokud by to mělo být pro letošní barumku ze smolných momentů všechno, bylo by to ještě dobré. Jenže hlavní pohroma měla teprve přijít. „Cestou ze servisu na první nedělní ranní zkoušku přestalo fungovat servo. Zkoušeli jsme restartovat elektroniku, zkontrolovat kabely, ani po konzultaci s týmem se ale závadu nepodařilo odstranit. Bez posilovače jsme tedy absolvovali Kašavu, Pindulu a Maják, kde ty zejména první dvě patří k tomu nejtěžšímu, na co lze v českých rally narazit. Aby toho nebylo málo, na desáté vložce se nám navíc podařilo prorazit pneumatiku. Ztratili jsme moře času a na výsledek jsme mohli zapomenout. Po výměně řízení v servisu jsme pokračovali a stejné kolečko rychlostek jsme si tentokrát užili mnohem víc. Na sobotní tempo jsme už nenavázali, hlavním cílem bylo dojet do Zlína na náměstí, což se taky podařilo,“ říká Ondřej Bisaha, který si i přes propad celkovým pořadím alespoň částečně spravil chuť za loňskou barumku, kdy jeho vůz zůstal stát nepojízdný jen pár kilometrů od cíle a Ondřej tím tehdy přišel o titul českého mistra v hodnocení 2WD. „Letošní nedělní etapa byla šílená, ale celou rally jsme si přesto s Jirkou opravdu užili. Podél trati byla jako každý rok spousta nepřehlédnutelných fanoušků a atmosféra okolo Zlína byla celý týden skvělá. Chci poděkovat Jirkovi za skvělý diktát, partnerům za podporu a kamarádům a fanouškům za fandění!“ doplňuje Ondřej.

Foto: Martin Husár

Tým H-Racing ve spolupráci s CERS Faster Rally Teamem kromě Festy R5 posádky Bisaha – Hovorka na Barum Czech Rally Zlín připravoval také další exemplář fiesty, se kterou odstartovali jedni z hlavních favoritů celé soutěže Alexej Lukjaňuk a Alexej Arnautov. Ruský tandem do puntíků dostál své role a po všechny tři dny jednak bavil diváky svou dravou jízdou a jednak držel v šachu tovární posádku Kopecký – Dresler ve hře o celkové prvenství. Nervy drásající souboj gradoval až do poslední zkoušky, kde bohužel Alexej Lukjaňuk smolně chyboval a po několikaminutové ztrátě z tvrdé bitvy o prvenství vypadl. Přesto si ruský pilot získal srdce mnoha zlínských fanoušků a na cílové rampě byl odměněn bouřlivým aplausem.

CERS Faster Rally Team si po Barum rally naordinoval volnější režim; nadcházející Rally Příbram vynechává a v plné sestavě se opět představí v polovině října na skoro-domácím sprintu ve Vsetíně. Novinky z týmu včetně fotografií, videoklipů a zpráv můžete najít na adresách www.cersperformance.com, www.fb.com/cersperformance a www.fb.com/fasterrally1!

Back To Top